Bikepacking – wszystko, co musisz wiedzieć

Bikepacking – wszystko, co musisz wiedzieć

CZYM JEST BIKEPACKING?

Bikepacking to ekscytująca forma aktywności na świeżym powietrzu.

CZYM JEST BIKEPACKING I JAK RÓŻNI SIĘ OD TRADYCYJNYCH WYCIECZEK ROWEROWYCH?

BIKEPACKING:
Bikepacking to forma aktywności na świeżym powietrzu, która łączy jazdę na rowerze i obozowanie. Zazwyczaj jeździsz rowerem przez odległe i dzikie tereny przez kilka dni lub tygodni i nocujesz w trakcie podróży. Ta aktywność obejmuje zazwyczaj rowery odpowiednie do przemierzania dzikich terenów, gór lub innych trudnych terenów. Musisz również zabrać wystarczająco dużo sprzętu i jedzenia. Skupia się na lekkim sprzęcie i swobodzie podróżowania.

WYCIECZKI ROWEROWE:
W tradycyjnych wycieczkach rowerowych większość osób jeździ ustaloną trasą przez długi czas, często w miastach, wioskach lub wzdłuż wybrzeża, na rowerach bardziej odpowiednich do jazdy po drogach lub asfaltowych drogach. W tradycyjnych wycieczkach rowerowych chodzi bardziej o komfort i przyjemność, z kontrolowanymi i równomiernymi trasami i czasami jazdy. Rowerzyści często decydują się na noclegi w hotelach lub hostelach, zamiast na biwakowanie.

SPIS TREŚCI

 1. Które rowery nadają się do wypraw bikepackingowych, a które nie?
 2. Jaki sprzęt powinieneś zabrać ze sobą na bikepacking?
 3. Jak wygodnie przenosić bagaż podczas bikepackingu?
 4. Na co zwrócić uwagę podczas biwakowania?
 5. Jak powinni początkujący zaplanować swoją wycieczkę bikepackingową na rowerze?
 6. Podsumowanie

 1. Które rowery nadają się do wypraw bikepackingowych, a które nie?

RODZAJE ROWERÓW NADAJĄCE SIĘ DO WYPRAW BIKEPACKINGOWYCH:

Rower gravelowy: Rower gravelowy to rowery, które łączą cechy rowerów wyścigowych i górskich. Mają szersze opony niż rowery szosowe, węższe niż rowery górskie, dzięki czemu mogą dostosowywać się do różnych nawierzchni iterenów, co jest bardzo odpowiednie do bikepackingu.

Rower turystyczny: Rower turystyczny to również dobra opcja do bikepackingu. Zaprojektowany do przenoszenia większej ilości sprzętu i zapasów oraz radzenia sobie w różnych warunkach drogowych.

Rower górski (MTB): Rower górski, ze sztywniejszą ramą i większymi oponami, jest w stanie poradzić sobie z trudnymi drogami i nierównym terenem. Te rowery są idealne do wędrówek i eksploracji dzikiej natury, a także do bikepackingu.

RODZAJE ROWERÓW NIEODPOWIEDNICH DO BIKEPACKINGU:

Rower szosowy: Rowery szosowe mają lekkie ramy i wąskie opony, które pomagają rowerzystom pokonywać długie odległości szybciej, ale nie są przeznaczone do jazdy po trudnym terenie, dlatego nie należą do najlepszych rowerów do bikepackingu.

Rowery BMX: Rowery BMX zwykle mają zwartą ramę i opony i są odpowiednie do jazdy wyczynowej, ale nie do długodystansowych wycieczek i bikepackingu.

Rowery elektryczne (E-bike): Rowery elektryczne muszą przenosić dodatkowy sprzęt, tak jak baterie, co zwiększa wagę i rozmiar rowerów, dlatego nie są najlepszym wyborem do bikepackingu.

 1. Jaki sprzęt powinieneś zabrać ze sobą na bikepacking?
 • Śpiwór: Śpiwór, który zapewni Ci ciepło i wygodę, jest niezbędny, zwłaszcza gdy temperatura jest niska w nocy.
 • Namiot: Namiot zapewnia prywatną i bezpieczną przestrzeń oraz chroni przed warunkami atmosferycznymi i dziką przyrodą.
 • Wyposażenie kuchenne: Lekkie wyposażenie kuchenne pozwala gotować jedzenie na świeżym powietrzu.
 • Butelka na wodę i filtr: Zachowanie odpowiedniego nawodnienia na świeżym powietrzu jest kluczowe. Dlatego potrzebujesz butelki na wodę do przechowywania wody oraz filtra do filtrowania i oczyszczania wody w dzikiej przyrodzie.
 • System nawigacji: W dzikiej przyrodzie potrzebujesz skutecznego systemu nawigacji, aby odnaleźć cel i upewnić się, że się nie zgubisz.
 • Lampy: Lampy pozwalają zobaczyć drogę w ciemnościach nocą i mogą również oświetlać namiot. Lekkie i wytrzymałe lampy mogą sprawić, że będziesz bardziej komfortowy i bezpieczny na świeżym powietrzu.

 1. Jak wygodnie przenosić bagaż podczas bikepackingu?

Sposób, w jaki przenosisz bagaż, jest bardzo ważny podczas bikepackingu. Oto kilka sposobów na przenoszenie bagażu.

 • Torba na górną rurę: Torba na górną rurę jest wygodnym sposobem na przenoszenie bagażu. Pozwala przymocować bagaż do górnej rury roweru, nie rezygnując z kontroli nad rowerem. Jeśli masz mniej bagażu lub jeśli musisz szybko wyjąć pewne przedmioty, możesz skorzystać z tej torby.
 • Torba pod siodełko: Torba pod siodełko to sposób na zawieszenie bagażu pod siodełkiem roweru. To wyważa wagę na rowerze i utrzymuje równowagę. Nadaje się do przenoszenia lekkiego bagażu, takiego jak żel do naprawy opony i baterie.
 • Torba ramowa: Torba ramowa to sposób na zawieszenie bagażu na ramie roweru. Rozkłada wagę po obu stronach roweru i utrzymuje równowagę. Nadaje się do transportu średnio ciężkiego bagażu, takiego jak zakupy i woda.
 • Torba na kierownicę: Torba na kierownicę to sposób na zawieszenie bagażu na kierownicy roweru. Pozwala łatwo uzyskać dostęp do bagażu, ale trzeba uważać, aby nie obciążać kierownicy zbyt dużą wagą, co może wpłynąć na prowadzenie roweru.
 • Torba na bagażnik: Torba na bagażnik to sposób na zawieszenie bagażu na bagażniku roweru. Skupia wagę na tylnej części roweru i utrzymuje równowagę. Ta metoda nadaje się do transportu dużych przedmiotów, takich jak namioty i śpiwory. Bez względu na wybraną opcję, musisz zadbać o wagę i stabilność swojego bagażu, aby uniknąć poluzowania lub upadku. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar bagażu, aby nie przeszkadzał w trakcie jazdy.
 1. Na co zwrócić uwagępodczas biwakowania?

Biwakowanie to relaksująca i przyjemna aktywność, ale należy pamiętać o kilku rzeczach, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo i komfort. Oto kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę.

 • Wybór odpowiedniego miejsca na biwak: Przy wyborze miejsca na biwakowanie należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu i warunki pogodowe. Wybierz miejsce z dala od drogi i unikaj nisko położonych obszarów lub obszarów narażonych na zalanie. Podczas biwakowania zimą lub na dużych wysokościach należy zadbać o ciepło.
 • Przechowywanie jedzenia: Podczas biwakowania należy uważać na sposób przechowywania jedzenia, aby uniknąć infestacji przez dziką zwierzynę. Przechowuj jedzenie w szczelnych pojemnikach i z dala od namiotów i śpiworów.
 • Śpiwór i namiot: Podczas zakupu śpiwora i namiotu należy upewnić się, że są odpowiednie dla lokalnego klimatu i zapewnią odpowiednie ciepło i ochronę. Podczas rozbijania namiotu należy upewnić się, że jest on stabilny i solidnie zamocowany do ziemi, aby nie zawalił się podczas silnego wiatru lub złej pogody.
 • Bezpieczeństwo podczas rozpalania ogniska: Jeśli chcesz użyć ogniska do gotowania lub ogrzewania podczas biwakowania, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ogniska. Rozpal ogień na otwartej przestrzeni i unikaj umieszczania łatwopalnych przedmiotów w jego pobliżu. Przed opuszczeniem miejsca nie zapomnij zgaszyć ognia i posprzątać.
 • Przestrzeganie miejscowych przepisów: Podczas biwakowania należy przestrzegać miejscowych regulacji i przepisów prawnych. W niektórych miejscach mogą obowiązywać ograniczenia lub zakazy dotyczące biwakowania, rozpalania ognisk lub innych działań, które trzeba przestrzegać, aby uniknąć zbędnych kłopotów.

Podsumowując, przed rozpoczęciem biwakowania należy dokładnie się przygotować i upewnić się, że zna się lokalne warunki klimatyczne i przepisy. Jeśli będziesz przestrzegać instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i podstawowych zasad, będziesz mógł cieszyć się przyjemnym i bezpiecznym doświadczeniem biwakowym.

 1. Jak powinni początkujący zaplanować swoją wycieczkę bikepackingową na rowerze?

Określ trasę i trasę: Przed zaplanowaniem wycieczki bikepackingowej na rowerze musisz określić trasę i trasę. Wybierz łagodniejszą trasę i unikaj trudnych szlaków górskich. Jednocześnie powinieneś wziąć pod uwagę swój poziom kondycji i doświadczenie, a następnie wybrać trasę, która ci odpowiada.

Przygotuj sprzęt: Przed wyjazdem musisz przygotować niezbędny sprzęt, w tym namioty, śpiwory, sprzęt kuchenny, butelki na wodę, lampy itp. Zaleca się wybór lekkiego i trwałego sprzętu oraz zapakowanie go w różne torby dla łatwego przenoszenia i przechowywania.

Zaplanuj jedzenie i wodę: Podczas bikepackingu bardzo ważne jest zaplanowanie zapasów jedzenia i wody. Zaplanuj ilość jedzenia i wody, którą będziesz potrzebować każdego dnia, i wybierz żywność i butelki z wodą, które łatwo można przenosić. Jest to istotne dla twojej wytrzymałości i zdrowia podczas podróży.

Uwzględnij warunki pogodowe: Przed wycieczką należy sprawdzić prognozę pogody i dostosować odpowiednio ubrania i sprzęt. Będziesz musiał dostosować się do zmieniających się warunków atmosferycznych i zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort.

Znajdź miejsca noclegowe: W trakcie wycieczki bikepackingowej będziesz musiał znaleźć miejsca noclegowe. Znajdź kempingi, pola namiotowe lub inne miejsca, gdzie będziesz mógł bezpiecznie rozłożyć namiot i odpocząć.

Ustal harmonogram: Opracuj harmonogram podróży, uwzględniając dystanse i czas jazdy, a także czas na odpoczynek i zwiedzanie. Zaplanuj etapy podróży tak, aby były realistyczne i dostosowane do twoich możliwości fizycznych.

Podczas planowania wycieczki bikepackingowej ważne jest również zapewnienie odpowiedniej kondycji fizycznej i przygotowanie się do długiej jazdy na rowerze. Regularne treningi i przygotowanie fizyczne pomogą ci cieszyć się podróżą i pokonać trudności.

Wreszcie, pamiętaj, że wtrakcie wycieczki bikepackingowej zawsze powinieneś być świadomy swojego bezpieczeństwa. Należy przestrzegać przepisów drogowych, nosić odpowiedni sprzęt ochronny, tak jak kask, i być ostrożnym na drodze. Ciesz się przygodą i odkrywaj nowe miejsca, ale pamiętaj o odpowiedzialnym podejściu do środowiska i szanowaniu przyrody.

Powrót do blogu
 • Odkryj rowery MTB Rinos Gaia 2.0 i Gaia 4.0 Carbon

  Odkryj rowery MTB Rinos Gaia 2.0 i Gaia 4.0 Carbon

  Rower górski Rinos Gaia 2.0 Carbon z napędem Shimano Deore 12-rzędowym i zawieszeniem RockShox Poczuj szczyt rowerowania górskiego z Rinos Gaia 2.0 Carbon MTB. Ten rower, idealny zarówno dla kobiet,...

  Odkryj rowery MTB Rinos Gaia 2.0 i Gaia 4.0 Carbon

  Rower górski Rinos Gaia 2.0 Carbon z napędem Shimano Deore 12-rzędowym i zawieszeniem RockShox Poczuj szczyt rowerowania górskiego z Rinos Gaia 2.0 Carbon MTB. Ten rower, idealny zarówno dla kobiet,...

 • Wprowadzenie do marki przesłań rowerowych L-Twoo w Chinach

  Wprowadzenie do marki przesłań rowerowych L-Two...

   Wprowadzenie do marki przesłań rowerowych L-Twoo w Chinach   Do głównych marek przesłań rowerowych z dużym udziałem rynkowym należą trzy główne: japońska "Shimano", amerykańska "Sram" i włoska "Campagnolo". Obecnie, w...

  Wprowadzenie do marki przesłań rowerowych L-Two...

   Wprowadzenie do marki przesłań rowerowych L-Twoo w Chinach   Do głównych marek przesłań rowerowych z dużym udziałem rynkowym należą trzy główne: japońska "Shimano", amerykańska "Sram" i włoska "Campagnolo". Obecnie, w...

 • Wprowadzenie do Systemów Przerzutek Rowerowych Campagnolo!

  Wprowadzenie do Systemów Przerzutek Rowerowych ...

  Wprowadzenie do Systemów Przerzutek Rowerowych Campagnolo! Przedstawiamy systemy przerzutek rowerowych Campagnolo. Campagnolo, pochodzący z Włoch, to jedna z najbardziej legendarnych marek przerzutek rowerowych. W 1933 roku zaprojektowali dźwignię, która umożliwiała...

  Wprowadzenie do Systemów Przerzutek Rowerowych ...

  Wprowadzenie do Systemów Przerzutek Rowerowych Campagnolo! Przedstawiamy systemy przerzutek rowerowych Campagnolo. Campagnolo, pochodzący z Włoch, to jedna z najbardziej legendarnych marek przerzutek rowerowych. W 1933 roku zaprojektowali dźwignię, która umożliwiała...

 • Szczegółowe wprowadzenie do układów biegów rowerów szosowych SHIMANO i SRAM

  Szczegółowe wprowadzenie do układów biegów rowe...

  Szczegółowe wprowadzenie do układów biegów rowerów szosowych SHIMANO i SRAM Zacznijmy od zapoznania się z układami biegów rowerów szosowych   Tak jak w rowerach górskich, układy biegów rowerów szosowych obejmują...

  Szczegółowe wprowadzenie do układów biegów rowe...

  Szczegółowe wprowadzenie do układów biegów rowerów szosowych SHIMANO i SRAM Zacznijmy od zapoznania się z układami biegów rowerów szosowych   Tak jak w rowerach górskich, układy biegów rowerów szosowych obejmują...

1 z 4