Jak naprawić przebitą oponę?

Jak naprawić przebitą oponę?

Przebita tylna opona. Co robić?

Każdy zna taką sytuację: jedziesz na rowerze i zauważasz, że coraz trudniej jest ci ruszyć do przodu. Po szybkim sprawdzeniu okazuje się, że z tylnej opony uszło powietrze. W dalszej części pokażemy jak wymienić dętkę, będąc w drodze:

Uwaga: Ograniczamy się tutaj do metody zmiany podczas stania. Te same czynności są możliwe również po odwróceniu roweru do góry nogami, tak aby siodełko i kierownica dotykały ziemi.

1. przesunięcie łańcucha

Aby utrzymać jak najmniejsze napięcie łańcucha, należy doprowadzić go do najmniejszej zębatki z tyłu poprzez zmianę biegu na wyższy. Z przodu łańcuch powinien znajdować się na środkowej do najwyższej tarczy.

2. poluzowanie szybkozamykacza

Najpierw poluzuj szybkozłączkę. Jest to napinacz znajdujący się z boku tylnego koła, który można dokręcać i obracać.

3. podnoszenie tylnego koła

Wtedy można podnieść tylne koło. Najlepiej, aby druga osoba pomogła Ci w trzymaniu roweru. Być może trzeba będzie przekręcić łańcuch lekko na zewnątrz.

4 Wymiana dętki

Po zdjęciu opony należy wypuścić jak najwięcej pozostałego powietrza. Wtedy można wymusić wyjęcie opony z felgi. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą odpowiedniego narzędzia. Następnie można wyciągnąć dętkę. I odwrotnie, nowa dętka może być następnie włożona i napompowana.

5. włożenie koła

Aby ponownie założyć koło, należy umieścić łańcuch na najmniejszej zębatce i pociągnąć tylną przerzutkę do góry kciukiem i do tyłu palcami, tak aby można było umieścić koło w ramie przez powstałą linię.

6. sprawdzić koło

Następnie należy sprawdzić, czy koło obraca się prawidłowo. Tutaj szczególnie ważne jest, aby przy luźnym skręcaniu nie ocierać się o tarcze hamulcowe.

7. dokręcić szybkozamykacz

Ostatnim krokiem jest dokręcenie szybkozłączki.


I tyle!
Powrót do blogu